Additional information
| Weight | 1.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 82.5 × 180.5 × 1.5 m |
| Extended Product Type | OT200E04P |
| Standard | IEC 60947-3 |
| Number of Poles | 4P |
| Rated Current | 200A |
| Rated Voltage | 1000V |
| Color | Grey |
| Mounting | Base mounting |
| Row Spacing | Standard |
| Degree of Protection IP | IP00 |
| Mounting Type | Base mounting |
| Terminal type | Lug terminals |
| Product Net Depth (MM) | 8.25 cm |
| Customs Tariff Number | 85365080 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Operating mode | Front |
| GTIN (EAN) | 6417019228747 |
| _OG Title | OT200E04P |
| A2L Certificate – IEC | 1SCC301337D0201 |
| ATEX Certificate | No certification needed |
| BV Certificate | 1SCC301103D0201 |
| Conflict Minerals Reporting Template (CMRT) | 9AKK108467A5658 |
| Country of Origin | Finland |
| DNV GL Certificate | 1SCC301174D0204 |
| Data Sheet, Technical Information | 1SCC301020C0201 |
| Declaration of Conformity - CE | 1SCC301131D2705 |
| Display Name | OT200E04P |
| E-Number (Finland) | 3661306 |
| E-Number (Norway) | 4337851 |
| E-Number (Sweden) | 3171157 |
| ETIM 10 | EC000216 – Switch disconnector (AC) |
| ETIM 9 | EC000216 – Switch disconnector (low voltage) |
| End Of Life Disassembling Instructions | 1SCC301117M0201 |
| Environmental Information | 1SCC301265D0201 |
| Environmental Product Declaration - EPD | 1SCC301282D0201 |
| Fourth Pole Position | Right Side |
| Fourth Pole Type | Switched – Simultaneous Function |
| GL Certificate | 1SCC301139D0201 |
| Instructions and Manuals | 1SCC301031M0220 |
| LR Certificate | 1SCC301144D0201 |
| Mechanical Durability | 20000 |
| Object Classification Code | Q |
| Package Level 1 Depth / Length | 19 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 2.1 kg |
| Package Level 1 Height | 14.5 cm |
| Package Level 1 Width | 17 cm |
| Pollution Degree | 3 |
| Position of Line Terminals | Top In – Bottom Out |
| Power Loss | at Rated Operating Conditions per Pole 4.0 W |
| Product ID | 1SCA022713R4930 |
| REACH Declaration | 1SCC011021D0201 |
| Rated Conditional Short-Circuit Current (Inc) | (315 A fuse, 500 V) 100 kA |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 12 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | acc. to IEC/EN 60664-1 1000 V |
| Rated Operational Current AC-21A (Ie) | (380 … 415 V) 200 A |
| Rated Operational Current AC-22A (Ie) | (380 … 415 V) 200 A |
| Rated Operational Current AC-23A (Ie) | (380 … 415 V) 200 A |
| Rated Operational Power AC-23A (Pe) | (220 … 240 V) 60 kW |
| Rated Short-Circuit Making Capacity (Icm) | (690 V) 30 kA |
| Rated Short-time Withstand Current Low Voltage (Icw) | for 1 s 8 kA |
| RoHS Declaration | 1SCC011020D0201 |
| RoHS Information | Following EU Directive 2011/65/EU and Amendment 2015/863 July 22, 2019 |
| SCIP | 73b50007-7370-43db-b632-afd2ace9a2b9 Finland |
| Simplified SCIP | 952db535-b9e7-4396-b9b9-d0ae3329ff06 Germany |
| Special Functions | No |
| Switches Operating Mechanism | Mechanism at the End of the Switch |
| Terminal Width | 2 cm |
| Tightening Torque | acc. IEC 60947-1 15 … 22 N·m |
| Toxic Substances Control Act - TSCA | 1SCC011025D0201 |
| UL Certificate | No certification needed |
| UNSPSC | 39122221 |
| VDE Certificate | No certification needed |
| WEEE Category | 5. Small Equipment (No External Dimension More Than 50 cm) |
| eClass | V11.1 : 27371403 |





