Description
4-pole, front operated, base mounted switch-diconnector with black IP65 handle and shaft, terminal bolt kit included
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$127.43
OT200E04P SWITCH-DISCONNECTOR
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $127.43 |
| 6 - 10 | $124.88 |
| 11 - 50 | $122.33 |
| 51 - 200 | $119.78 |
| 200+ | $117.24 |
Only 2 left in stock

4-pole, front operated, base mounted switch-diconnector with black IP65 handle and shaft, terminal bolt kit included
| Weight | 1.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8.25 × 18.05 × 15 cm |
| Extended Product Type | OT200E04P |
| Standard | IEC 60947-3 |
| Number of Poles | 4P |
| Rated Current | 200A |
| Rated Voltage | 1000V |
| Color | grey |
| Mounting | Base mounting |
| Row Spacing | Standard |
| Degree of Protection IP | IP00 |
| Mounting Type | Base mounting |
| Terminal Type | Lug terminals |
| Product Net Depth (MM) | 8.25 cm |
| Customs Tariff Number | 85365080 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Operating mode | Front |
| GTIN (EAN) | 6.41702E+12 |
| L1 | |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Disconnect Switches |
| Country of Origin | Finland |
| Fourth Pole Position | Right Side |
| Fourth Pole Type | Switched – Simultaneous Function |
| Mechanical Durability | 20000 |
| Package Level 1 Depth / Length | 19 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 2.1 kg |
| Package Level 1 Height | 14.5 cm |
| Package Level 1 Width | 17 cm |
| Pollution Degree | 3 |
| Position of Line Terminals | Top In – Bottom Out |
| Power Loss | at Rated Operating Conditions per Pole 4.0 W |
| Rated Conditional Short-Circuit Current (Inc) | (315 A fuse, 500 V) 100 kA |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 12 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | acc. to IEC/EN 60664-1 1000 V |
| Rated Operational Current AC-21A (Ie) | (380 … 415 V) 200 A |
| Rated Operational Current AC-22A (Ie) | (380 … 415 V) 200 A |
| Rated Operational Current AC-23A (Ie) | (380 … 415 V) 200 A |
| Rated Operational Power AC-23A (Pe) | (220 … 240 V) 60 kW |
| Rated Short-Circuit Making Capacity (Icm) | (690 V) 30 kA |
| Rated Short-time Withstand Current Low Voltage (Icw) | for 1 s 8 kA |
| Special Functions | No |
| Switches Operating Mechanism | Mechanism at the End of the Switch |
| Terminal Width | 2 cm |
| Tightening Torque | acc. IEC 60947-1 15 … 22 N·m |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.