Description
HDC enclosures, Installation size: 7, Protection degree: IP65, in plugged condition, Base housing, Side-locking clamp on upper side, Standard, with cover, Size of cable entries: M 32
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007

$68.89
On OrderBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $68.89 |
| 6 - 10 | $67.51 |
| 11 - 50 | $66.13 |
| 51 - 200 | $64.76 |
| 200+ | $63.38 |
Out of stock

HDC enclosures, Installation size: 7, Protection degree: IP65, in plugged condition, Base housing, Side-locking clamp on upper side, Standard, with cover, Size of cable entries: M 32
| Weight | 444 g |
|---|---|
| Degree of Protection IP | IP65 |
| Execution Type | 27-44-02-02 |
| L1 | |
| L2 | Connectors & Interconnects |
| L3 | Wire-to-Wire Connectors |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Type | Housing for rectangular connectors |
| Rated Current | 32A |
| Rated Residual Current | 32mA |
| Standard | E92202 |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.