Description
Changeover assembly, AC coil, side mount mechanical interlock with 2NC contacts, 115A AC1 in AC. Coil voltage 230VAC 50/60Hz
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

Changeover assembly, AC coil, side mount mechanical interlock with 2NC contacts, 115A AC1 in AC. Coil voltage 230VAC 50/60Hz
| Weight | 2.636 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15.5 × 20 × 13.3 cm |
| L1 | |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Contactors |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Mounting Type | Side mount |
| Product Type | Changeover contactor assemblies |
| Rated Current | 115A |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Rated Voltage | 230V |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.