Additional information
| Weight | 405 g |
|---|---|
| Dimensions | 6.5 × 5.4 × 8.5 cm |
| DIN Place Units | 3 |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | Q |
| L1 | Electrical |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Contactors |
| Minimum Order Quantity | box 4 piece |
| Number of Poles | 4P |
| Product Type | EC001653 – Installation contactor for distribution board |
| Rated Current | 40A |
| Rated Frequency | 400Hz |
| Rated Power | 3kW |
| Rated Residual Current | 40mA |
| Rated Voltage | 220V |
| Standard | IEC/EN 60947-1 |
| Surge protection | Yes |
| Temperature Range | -25 … +55C |





