Description
Motor protection circuit breaker, IEC breaking capacity Icu 15kA at 400V, 20…25A
29.24 €
In StockBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | 29.24 € |
| 6 - 10 | 28.66 € |
| 11 - 50 | 28.07 € |
| 51 - 200 | 27.49 € |
| 200+ | 26.90 € |
In stock

Motor protection circuit breaker, IEC breaking capacity Icu 15kA at 400V, 20…25A
| Weight | 300 g |
|---|---|
| Breaking Capacity | 15KA |
| Breaking Class | 10A |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | Push button |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Mounting Type | Screw / DIN rail 3.5 cm |
| Number of Poles | 3 |
| Product Type | Motor protection circuit breaker |
| Protection | Magnetic and thermal |
| Rated Current | 25A |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Rated Voltage | 690V |
| Setting range | 20โฆ25 |
| Standard | IEC/EN 60947-1 IEC/EN 60947-2 IEC/EN 60947-4-1 UL508 CSA C22.2 nยฌโ 14 |
| Temperature Range | -20โฆ+60C |
