Description
Direct-on-line-starter, enclosed without thermal overload relay, with START and STOP/RESET buttons, with BF09/BF18 contactor, 18A max (≤440V), IP65. Contactor coil voltage 120VAC 60Hz
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

Direct-on-line-starter, enclosed without thermal overload relay, with START and STOP/RESET buttons, with BF09/BF18 contactor, 18A max (≤440V), IP65. Contactor coil voltage 120VAC 60Hz
| Weight | 896 g |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 20.6 × 9.2 cm |
| Degree of Protection IP | IP65 |
| L1 | |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Motor Starters (DOL / Star-Delta) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Type | Direct-on-line-starters |
| Rated Current | 18A |
| Rated Frequency | 60Hz |
| Rated Voltage | 120V |
| Standard | IEC/EN 60947-1 IEC/EN 60947-4-1 UL508 CSA C22.2 n° 14 |
| Temperature Range | -25…+60C |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.