Description
The CM-IVN.P serves to extend the measuring range of the insulation monitoring relay CM-IWN.x for monitoring the insulation resistance up to 690 V AC and 1000 V DC in accordance with IEC 61557-8.
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
CM-IVN.P Coupling unit voltage range expansion for CM-IWN.1
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

The CM-IVN.P serves to extend the measuring range of the insulation monitoring relay CM-IWN.x for monitoring the insulation resistance up to 690 V AC and 1000 V DC in accordance with IEC 61557-8.
| Weight | 165 g |
|---|---|
| Dimensions | 10.48 × 4.5 × 8.56 cm |
| Extended Product Type | CM-IVN.P |
| Standard | CAN/CSA C22.2 No.14 |
| Rated Frequency | 400Hz |
| Mounting | 1 … 6 |
| Application | Accessory – Coupling unit for voltage expansion of CM-IWN.1 |
| Degree of Protection IP | IP50 |
| Mounting Type | TH35-15 (35 x 1.5 cm Mounting Rail) acc. to IEC 60715 |
| Rated Cross-Section | 0.5…1.5 mm² |
| Terminal Type | Screwless Terminals |
| Product Net Depth (MM) | 10.48 cm |
| Customs Tariff Number | 85043121 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Temperature Range | -25…+60°C |
| GTIN (EAN) | 4.01678E+12 |
| L1 | |
| L2 | Safety & Machine Guarding |
| L3 | Safety Relays & Controllers |
| Connecting Capacity UL/CSA | Flexible 2x 18-16 AWG |
| Maximum Operating Altitude Permissible | Without Derating 2000 m |
| Overvoltage Category | III |
| Package Level 1 Depth / Length | 5.25 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 189 g |
| Package Level 1 Height | 10.9 cm |
| Package Level 1 Width | 9.7 cm |
| Pollution Degree | 3 |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | Input Circuit / PE 8 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | Input Circuit / PE 1000 V |
| Recommended Screw Driver | 0.8 x 4 |
| Wire Stripping Length | 8 mm |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.