Description
SAFESERIES, Safety relay,24 V DC ± 20%, 35 mA , Max. switching current, internal fuse : 5 A (refer to derating curve), SIL 3, EN 61508:2010
450.00 AED
On OrderBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | 450.00 AED |
| 6 - 10 | 441.00 AED |
| 11 - 50 | 432.00 AED |
| 51 - 200 | 423.00 AED |
| 200+ | 414.00 AED |
Out of stock

SAFESERIES, Safety relay,24 V DC ± 20%, 35 mA , Max. switching current, internal fuse : 5 A (refer to derating curve), SIL 3, EN 61508:2010
| Weight | 177 g |
|---|---|
| Color | black yellow |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | 27-37-18-19 |
| Inrush current | ‚â§170 mA |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Mounting | TS 35 |
| Product Type | Device for monitoring of safety-related circuits |
| Protection | 2 |
| Rated Cross-Section | 0.13 mm¬≤ – 2.5 mm¬≤ |
| Rated Current | 5A |
| Rated Residual Current | 35mA |
| Rated Voltage | 300V |
| Row Spacing | 8 mm |
| Setting range | 8 mm |
| Surge protection | 6 kV (1.2/50 µs) |
| Temperature Range | -25C…50C |
| Terminal Type | Screw connection |
