Additional information
| Weight | 410 g |
|---|---|
| Dimensions | 68 × 138 × 1.68 m |
| Extended Product Type | BW340TPN |
| Standard | IEC 60947-1, -3 |
| Number of Poles | 3P |
| Rated Current | 40A |
| Rated Voltage | 690V |
| Material | Plastic |
| Color | RAL7012 / RAL7035 |
| Degree of Protection IP | IP65 |
| Rated Cross-Section | 0.75…1 cm² |
| Terminal type | Screw Terminals |
| Product Net Depth (MM) | 6.8 cm |
| Customs Tariff Number | 85363030 |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| GTIN (EAN) | 7392696424080 |
| resistance | Housing IK08 |
| _OG Title | BW340TPN |
| Cable Entry Position | Top/Bottom |
| Cable Outlets Per Side | 2xM32 / 2xM32+M16 |
| Conflict Minerals Reporting Template (CMRT) | 9AKK108467A5658 |
| Country of Origin | Bulgaria |
| Data Sheet, Technical Information | 1SCC340015C0201 |
| Declaration of Conformity - CE | 1SCC340062D2702 |
| Display Name | BW340TPN |
| E-Number (Norway) | 1428805 |
| ETIM 10 | EC000216 – Switch disconnector (AC) |
| ETIM 9 | EC000216 – Switch disconnector (low voltage) |
| Handle Type | Side-Operated |
| IDEA Granular Category Code (IGCC) | 5166 >> Safety switch |
| Instructions and Manuals | 9AKK108467A6812 |
| Maximum Mounted Auxiliary Contacts | 1 NO, 0 NC |
| Mounted Auxiliary Contacts | 0 NO, 0 NC |
| Neutral Type | Fixed Neutral |
| Number of Auxiliary Contacts NC | 0 |
| Number of Auxiliary Contacts NO | 0 |
| Object Classification Code | Q |
| Package Level 1 Depth / Length | 35 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 4.1 kg |
| Package Level 1 Height | 17 cm |
| Package Level 1 Width | 27.5 cm |
| Power Loss | at Rated Operating Conditions per Pole 1.6 W |
| Product ID | 2CMA142408R1000 |
| REACH Declaration | 1SCC340076D0201 |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | acc. to IEC/EN 60664-1 690 V |
| Rated Operational Current AC-22A (Ie) | (380 … 415 V) 40 A |
| Rated Operational Current AC-23A (Ie) | (380 … 415 V) 25 A |
| Rated Operational Power AC-23A (Pe) | (380 … 415 V) 11 kW |
| Recommended Screw Driver | Main Circuit Pozidriv 2 |
| RoHS Declaration | 1SCC340075D0201 |
| RoHS Information | Following EU Directive 2011/65/EU and Amendment 2015/863 July 22, 2019 |
| Tightening Torque | Main Circuit 1.2 N·m |
| Toxic Substances Control Act - TSCA | 1SCC340095D0201 |
| UNSPSC | 39122205 |
| WEEE Category | 5. Small Equipment (No External Dimension More Than 50 cm) |
| Wire Stripping Length | 7 mm |
| eClass | V11.1 : 27371403 |




