Description
C.BREAKER TMAX XT7S 800 FIXED THREE-POLE WITH FRONT TERMINALS AND LEVER OPERATING MECHANISM AND SOLID-STATE RELEASE IN AC EKIP DIP LS/I R 800
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$1,500.90
XT7S 800 Ekip Dip LS/I In=800A 3p F F
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $1,500.90 |
| 6 - 10 | $1,470.88 |
| 11 - 50 | $1,440.86 |
| 51 - 200 | $1,410.85 |
| 200+ | $1,380.83 |
Only 2 left in stock

C.BREAKER TMAX XT7S 800 FIXED THREE-POLE WITH FRONT TERMINALS AND LEVER OPERATING MECHANISM AND SOLID-STATE RELEASE IN AC EKIP DIP LS/I R 800
| Weight | 9.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 16.6 × 21 × 26.8 cm |
| Extended Product Type | XT7S 800 Ekip Dip LS/I In=800A 3p F F |
| Standard | IEC60947-2 |
| Number of Poles | 3P |
| Execution Type | EL |
| Rated Current | 800A |
| Rated Voltage | 690VAC |
| Breaking Capacity | 85KA |
| Trip Unit | Ekip Dip LS/I |
| Breaking Class | S |
| Terminal Type | Front |
| Product Net Depth (MM) | 16.6 cm |
| Customs Tariff Number | 85362090 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Temperature Range | -40…125°C |
| GTIN (EAN) | 8.05622E+12 |
| L1 | |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Moulded Case Circuit Breakers (MCCB) |
| ABB EcoSolutions | Yes |
| ABB Site Meeting Group Waste To Landfill Target | UL 2799 Zero Waste To Landfill Validation available |
| Circuit Breaker Type to be Associated | Power Distribution |
| Current Type | AC |
| Electrical Durability | 3000 cycle |
| Extended Product Lifetime | Product Modularity |
| Mechanical Durability | 10000 cycle |
| Package Level 1 Depth / Length | 36 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 11.2 kg |
| Package Level 1 Height | 35 cm |
| Package Level 1 Width | 28 cm |
| Power Loss | at Rated Operating Conditions per Pole 24 W |
| Product Name | Moulded Case Circuit Breaker |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 1000 V |
| Rated Short-time Withstand Current Low Voltage (Icw) | 20 kA |
| Recyclability Rate of the Product acc. to EN45555 | Design for Closing Resource Loops – Standard EN45555 – 64.1 % |


Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.