Description
IP65-SMOOTH-LOW LID-100X100X50-1/4 TS – GWT 960°C
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
Junction Box Surface mounting General
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

IP65-SMOOTH-LOW LID-100X100X50-1/4 TS – GWT 960°C
| Weight | 143 g |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 10 × 10 cm |
| Extended Product Type | WB1SL0820A00 |
| Material | Plastic |
| Color | grey |
| Mounting | Surface mounting |
| Application | General |
| Degree of Protection IP | IP65 |
| Mounting Type | Surface mounting |
| Product Net Depth (MM) | 5 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Protection | Isolated (Class II) |
| GTIN (EAN) | 8.00013E+12 |
| L1 | |
| L2 | Enclosures & Cabinets |
| L3 | IP66, IP67+), Weatherproof Boxes (IP65 |
| Cover Style | Blind Cover |
| Package Level 1 Gross Weight | 9.52 kg |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 1500 V |
| Screw Type | Plastic |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finishing | Untreated |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.