Description
Power supply, switch-mode power supply unit, 24 V
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$201.23
In StockBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $201.23 |
| 6 - 10 | $197.21 |
| 11 - 50 | $193.18 |
| 51 - 200 | $189.16 |
| 200+ | $185.13 |
In stock

Power supply, switch-mode power supply unit, 24 V
| Weight | 850 g |
|---|---|
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | 27-04-07-01 |
| Inrush current | max. 5 A |
| L1 | |
| L2 | Power Electronics |
| L3 | AC-DC Power Supplies (PCB Mount) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Type | DC-power supply |
| Protection | 2 |
| Rated Current | 5A |
| Rated Power | 120kW |
| Rated Residual Current | 5mA |
| Rated Voltage | 24V |
| Surge protection | III II |
| Temperature Range | -40C…85C |
| Terminal Type | PUSH IN |


Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.