Description
125A Manual Change-Over Switch, Handle and shaft need to be ordered separately, Open transition
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$152.76
OT125F3C CHANGE-OVER SWITCH
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $152.76 |
| 6 - 10 | $149.70 |
| 11 - 50 | $146.65 |
| 51 - 200 | $143.59 |
| 200+ | $140.54 |
Only 1 left in stock

125A Manual Change-Over Switch, Handle and shaft need to be ordered separately, Open transition
| Weight | 900 g |
|---|---|
| Dimensions | 8.6 × 14 × 10 cm |
| Extended Product Type | OT125F3C |
| Standard | UL 98 / IEC60947-3 |
| Number of Poles | 3P |
| Rated Current | 125A |
| Rated Voltage | 750V |
| Color | black |
| Mounting | Base mounting |
| Row Spacing | Standard |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Mounting Type | Base mounting |
| Rated Cross-Section | 10…7 cm² |
| Terminal Type | Screw Terminals |
| Product Net Depth (MM) | 8.6 cm |
| Customs Tariff Number | 85365080 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Operating mode | Front |
| GTIN (EAN) | 6.41702E+12 |
| L1 | |
| L2 | Power Distribution |
| L3 | Changeover Switches |
| Country of Origin | Finland |
| Horsepower Rating UL/CSA | (acc. to UL 200 V) 30 Hp |
| Mechanical Durability | 6000 cycle |
| Package Level 1 Depth / Length | 20.5 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 900 g |
| Package Level 1 Height | 10.3 cm |
| Package Level 1 Width | 10.2 cm |
| Pollution Degree | 3 |
| Position of Line Terminals | Top In – Bottom Out, Bottom In – Top Out |
| Power Loss | at Rated Operating Conditions per Pole 6.3 W |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 750 V |
| Rated Operational Current AC-21A (Ie) | (380 … 415 V) 125 A |
| Rated Operational Current AC-22A (Ie) | (380 … 415 V) 125 A |
| Rated Operational Current AC-23A (Ie) | (380 … 415 V) 90 A |
| Rated Operational Power AC-23A (Pe) | (380 … 415 V) 45 kW |
| Rated Short-time Withstand Current Low Voltage (Icw) | for 1 s 2.5 kiloampere rms |
| Switches Operating Mechanism | Mechanism on Top of the Switch |
| Tightening Torque | acc. IEC 60947-1 6 N·m |
| Transition Type | Open |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.