Description
Direct-on-line-starter, 1.6…2.5A (0.75kW at 400V), IP65, contactor coil voltage 460VAC 60Hz, non-metallic enclosure, with thermal overload relay, with START and STOP/RESET buttons
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

Direct-on-line-starter, 1.6…2.5A (0.75kW at 400V), IP65, contactor coil voltage 460VAC 60Hz, non-metallic enclosure, with thermal overload relay, with START and STOP/RESET buttons
| Weight | 1.032 kg |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 20.6 × 9.2 cm |
| Degree of Protection IP | IP65 |
| L1 | |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Motor Starters (DOL / Star-Delta) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Type | Direct-on-line-starters |
| Rated Current | 2.5A |
| Rated Frequency | 60Hz |
| Rated Voltage | 460V |
| Temperature Range | -25…+60C |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.