Description
HDC insert, Female, 500 V, 40 A, Number of poles: 6, Screw connection, Installation size: 3
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$35.94
On OrderBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $35.94 |
| 6 - 10 | $35.22 |
| 11 - 50 | $34.50 |
| 51 - 200 | $33.78 |
| 200+ | $33.06 |
Out of stock

HDC insert, Female, 500 V, 40 A, Number of poles: 6, Screw connection, Installation size: 3
| Weight | 66 g |
|---|---|
| Color | Light Grey |
| Execution Type | 27-44-02-05 |
| L1 | |
| L2 | Connectors & Interconnects |
| L3 | Wire-to-Wire Connectors |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Number of Poles | 6 |
| Product Type | Contact insert for rectangular connectors |
| Protection | 3 |
| Rated Cross-Section | 1.5 mm¬≤ – 4 mm¬≤ |
| Rated Current | 40A |
| Rated Residual Current | 40mA |
| Rated Voltage | 500V |
| Row Spacing | 1.1 cm |
| Setting range | 1.1 cm |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.