Additional information
| Weight | 50 g |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 1.25 × 6.8 cm |
| Application | Sweden |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | K |
| L1 | Electrical |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Contactors |
| Minimum Order Quantity | bag 1 piece |
| Mounting Type | ed auxilliary contact block |
| Number of Phases | 2 |
| Number of Poles | 2P |
| Product Type | EC000041 – Auxiliary contact block |
| Rated Frequency | 60Hz |
| Rated Power | 0.2W |
| Status indicator | Inactive |




