Description
Three-pole contactor, IEC operating current Ie (AC3) = 12A, AC coil 50/60Hz, 24VAC, 1NO auxiliary contact
$12.02
In StockBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $12.02 |
| 6 - 10 | $11.78 |
| 11 - 50 | $11.54 |
| 51 - 200 | $11.30 |
| 200+ | $11.06 |
In stock

Three-pole contactor, IEC operating current Ie (AC3) = 12A, AC coil 50/60Hz, 24VAC, 1NO auxiliary contact
| Weight | 360 g |
|---|---|
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Mounting Type | Screw / DIN rail 3.5 cm |
| Number of Poles | 3 |
| Product Type | Contactors |
| Rated Current | 12A |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Rated Voltage | 690V |
| Standard | IEC/EN/BS 60947-1 IEC/EN/BS 60947-4-1 UL 60947-1 UL 60947-4-1 CSA C22.2 nยฌโ 60947-1 CSA C22.2 nยฌโ 60947-4-1 |
| Temperature Range | -50โฆ70C |
