Description
Three-pole contactor, IEC operating current Ie (AC3) = 115A, AC/DC coil, 60…110VAC/DC
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | 0.00 AED |
| 6 - 10 | 0.00 AED |
| 11 - 50 | 0.00 AED |
| 51 - 200 | 0.00 AED |
| 200+ | 0.00 AED |

Three-pole contactor, IEC operating current Ie (AC3) = 115A, AC/DC coil, 60…110VAC/DC
| Weight | 2.196 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.5 × 17.3 × 8.2 cm |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Mounting Type | Screw / DIN rail 3.5 cm |
| Number of Poles | 3 |
| Product Type | Contactors |
| Rated Current | 115A |
| Rated Voltage | 1000V |
| Standard | IEC/EN/BS 60947-1 IEC/EN/BS 60947-4-1 UL 60947-1 UL 60947-4-1 CSA C22.2 nยฌโ 60947-1 CSA C22.2 nยฌโ 60947-4-1 |
| Temperature Range | -50โฆ70C |
