Description
The SD BMSDW463 disconnects the power and acts as a Switch. This product is manufactured according to IEC Standards for the markets where it is required.
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
BMSDW463 Switch Disconnector 63A 4P
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

The SD BMSDW463 disconnects the power and acts as a Switch. This product is manufactured according to IEC Standards for the markets where it is required.
| Weight | 277 g |
|---|---|
| Dimensions | 7.48 × 6.96 × 8.85 cm |
| Extended Product Type | BMSDW463 |
| Number of Poles | 4P |
| Rated Current | 63A |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Rated Cross-Section | 3.5 cm² |
| Product Net Depth (MM) | 7.48 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Temperature Range | -25…+55°C |
| GTIN (EAN) | 8.90618E+12 |
| L1 | |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Disconnect Switches |
| Electrical Endurance | 10000 cycle |
| Mechanical Endurance | 10000 cycle |
| Package Level 1 Gross Weight | 0.3 kg |
| Pollution Degree | 2 |
| Rated Conditional Short-Circuit Current (Inc) | 6 kA |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 4 kV |
| Recommended Screw Driver | Pozidriv 2 |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.