Description
SWITCH-DISCONNECTOR TMAX XT6D 1000 FIXED THREE-POLE WITH FRONT TERMINALS
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$964.47
XT6D 1000 3p F F
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $964.47 |
| 6 - 10 | $945.18 |
| 11 - 50 | $925.89 |
| 51 - 200 | $906.60 |
| 200+ | $887.31 |
In stock

SWITCH-DISCONNECTOR TMAX XT6D 1000 FIXED THREE-POLE WITH FRONT TERMINALS
| Weight | 9.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10.35 × 21 × 26.8 cm |
| Extended Product Type | XT6D 1000 3p F F |
| Standard | IEC60947-2 |
| Number of Poles | 3P |
| Execution Type | XT6 |
| Rated Current | 1000A |
| Rated Voltage | 690V |
| Terminal Type | Front |
| Product Net Depth (MM) | 10.35 cm |
| Customs Tariff Number | 85362090 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GTIN (EAN) | 8.05622E+12 |
| L1 | |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Moulded Case Circuit Breakers (MCCB) |
| ABB EcoSolutions | Yes |
| ABB Site Meeting Group Waste To Landfill Target | UL 2799 Zero Waste To Landfill Validation available |
| Current Type | AC/DC |
| Electrical Durability | 5000 cycle |
| Extended Product Lifetime | Product Modularity |
| Mechanical Durability | 20000 cycle |
| Package Level 1 Depth / Length | 37 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 11 kg |
| Package Level 1 Height | 28.5 cm |
| Package Level 1 Width | 30.5 cm |
| Power Loss | 250.5 W |
| Product Name | Moulded Case Circuit Breaker |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 1000 V |
| Rated Operational Current AC-23A (Ie) | (400 V) 1000 A |
| Rated Short-time Withstand Current Low Voltage (Icw) | 10 kA |
| Recyclability Rate of the Product acc. to EN45555 | Design for Closing Resource Loops – Standard EN45555 – 60 % |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.