Description
C.BREAKER FORMULA A3S 400 FIXED THREE-POLE WITH FRONT TERMINALS AND THERMOMAGNETIC RELEASE TMF R 400-4000 A 50░C
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$275.29
A3S 400 TMF 400-4000 3p F F 50°C
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $275.29 |
| 6 - 10 | $269.78 |
| 11 - 50 | $264.28 |
| 51 - 200 | $258.77 |
| 200+ | $253.27 |
In stock

C.BREAKER FORMULA A3S 400 FIXED THREE-POLE WITH FRONT TERMINALS AND THERMOMAGNETIC RELEASE TMF R 400-4000 A 50░C
| Weight | 4.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10.35 × 13.95 × 20.5 cm |
| Extended Product Type | A3S 400 TMF 400-4000 3p F F 50°C |
| Standard | IEC |
| Number of Poles | 3P |
| Execution Type | TM |
| Rated Current | 400A |
| Rated Voltage | 550VAC |
| Breaking Capacity | 100KA |
| Trip Unit | TMF |
| Breaking Class | S |
| Terminal Type | Front |
| Product Net Depth (MM) | 10.35 cm |
| Customs Tariff Number | 85362090 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GTIN (EAN) | 8.01564E+12 |
| L1 | |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Moulded Case Circuit Breakers (MCCB) |
| Electrical Durability | 2000 cycle |
| Mechanical Durability | 5000 cycle |
| Package Level 1 Depth / Length | 24.4 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 4.85 kg |
| Package Level 1 Height | 22.8 cm |
| Package Level 1 Width | 28.6 cm |
| Product Name | Moulded Case Circuit Breaker |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 6 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 690 V |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.