Description
C.BREAKER TMAX XT5S 400 FIXED FOUR-POLE WITH FRONT TERMINALS AND SOLID-STATE RELEASE IN AC EKIP DIP LS/I R 320
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$824.50
XT5S 400 Ekip Dip LS/I In=320 4p F F
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $824.50 |
| 6 - 10 | $808.01 |
| 11 - 50 | $791.52 |
| 51 - 200 | $775.03 |
| 200+ | $758.54 |
In stock

C.BREAKER TMAX XT5S 400 FIXED FOUR-POLE WITH FRONT TERMINALS AND SOLID-STATE RELEASE IN AC EKIP DIP LS/I R 320
| Weight | 6.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10.35 × 18.6 × 20.5 cm |
| Extended Product Type | XT5S 400 Ekip Dip LS/I In=320 4p F F |
| Standard | IEC60947-2 |
| Number of Poles | 4P |
| Execution Type | EL |
| Rated Current | 320A |
| Rated Voltage | 690VAC |
| Breaking Capacity | 85KA |
| Trip Unit | Ekip Dip LS/I |
| Breaking Class | S |
| Terminal Type | Front |
| Product Net Depth (MM) | 10.35 cm |
| Customs Tariff Number | 85362090 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GTIN (EAN) | 8.05622E+12 |
| L1 | |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Moulded Case Circuit Breakers (MCCB) |
| ABB EcoSolutions | Yes |
| ABB Site Meeting Group Waste To Landfill Target | UL 2799 Zero Waste To Landfill Validation available |
| Circuit Breaker Type to be Associated | Power Distribution |
| Current Type | AC |
| Electrical Durability | 7000 cycle |
| Extended Product Lifetime | Product Modularity |
| Mechanical Durability | 20000 cycle |
| Package Level 1 Depth / Length | 28.5 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 6.888 kg |
| Package Level 1 Height | 24.5 cm |
| Package Level 1 Width | 25 cm |
| Power Loss | 11.6 W |
| Product Name | Moulded Case Circuit Breaker |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 1000 V |
| Rated Short-time Withstand Current Low Voltage (Icw) | 5 kA |
| Recyclability Rate of the Product acc. to EN45555 | Design for Closing Resource Loops – Standard EN45555 – 61.8 % |


Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.