Description
RTD transformer, PT100, 2-/3-wire connection technology, Configurable, Input : Temperature, PT100 (3- wire), Output : 0-10 V
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$193.60
On OrderBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $193.60 |
| 6 - 10 | $189.73 |
| 11 - 50 | $185.86 |
| 51 - 200 | $181.98 |
| 200+ | $178.11 |
Out of stock

RTD transformer, PT100, 2-/3-wire connection technology, Configurable, Input : Temperature, PT100 (3- wire), Output : 0-10 V
| Weight | 120 g |
|---|---|
| Application | This product will soon be replaced by a new product.Please do not use with new systems. Please contact our technical support. |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | 27-21-01-29 |
| L1 | |
| L2 | Power Quality & Measurement |
| L3 | Current Transformers |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Mounting | TS 35 |
| Product Type | Temperature transformer |
| Rated Cross-Section | 0.5 mm¬≤ – 2.5 mm¬≤ |
| Rated Voltage | 10V |
| Row Spacing | 7 mm |
| Setting range | 7 mm |
| Temperature Range | -20C…85C |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.