Additional information
| Weight | 66 g |
|---|---|
| Dimensions | 71 × 15 × 70 cm |
| Extended Product Type | VM5-1 |
| Standard | IEC/EN 60947-4-1, UL 60947-1, UL 60947-5-1, CSA C22.2 No. 60947-1-13, CSA C22.2 No. 60947-5-1-14 |
| Application | A9 |
| Product Net Depth (MM) | 7.1 cm |
| Customs Tariff Number | 85389099 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GTIN (EAN) | 3471522121363 |
| _OG Title | VM5-1 |
| Conflict Minerals Reporting Template (CMRT) | 9AKK108467A5658 |
| Data Sheet, Technical Information | 1SBC100214C0202 |
| Declaration of Conformity - CE | 1SBD250835U1000 |
| Declaration of Conformity - UKCA | 1SBD250836U1000 |
| Display Name | VM5-1 |
| ETIM 7 | EC001044 – Mechanic interlock for switch |
| ETIM 8 | EC001044 – Mechanic interlock for switch |
| ETIM 9 | EC001044 – Mechanic interlock for switch |
| IDEA Granular Category Code (IGCC) | 5219 >> Switch part or accessory |
| Instructions and Manuals | FPTC407718P0001 |
| Package Level 1 Depth / Length | 10.55 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 66 g |
| Package Level 1 Height | 2.6 cm |
| Package Level 1 Width | 10 cm |
| Product ID | 1SBN030100R1000 |
| Product Name | Mechanical Interlock Unit |
| REACH Declaration | 2CMT2021-006202 |
| RINA Certificate | RINA_ELE172319XG001 |
| RoHS Declaration | 2CMT2021-006277 |
| RoHS Information | Following EU Directive 2011/65/EU and Amendment 2015/863 July 22, 2019 |
| Toxic Substances Control Act - TSCA | 2CMT2023-006525 |
| UL Certificate | UL_20160418-E252354_5_5 |
| UNSPSC | 39122221 |
| WEEE B2C / B2B | Business To Business |
| WEEE Category | 5. Small Equipment (No External Dimension More Than 50 cm) |
| eClass | V11.0 : 27371303 |




