Description
VLMD-1-2 is a digital voltmeter for ac/dc networks
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
VLMD-1-2 Digital Voltmeter
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

VLMD-1-2 is a digital voltmeter for ac/dc networks
| Weight | 320 g |
|---|---|
| Dimensions | 6.15 × 5.25 × 2.65 cm |
| Extended Product Type | VLMD-1-2 |
| Rated Voltage | 230V |
| Rated Power | 4W |
| Rated Frequency | 400Hz |
| Metering | Digital |
| Mounting | DIN-Rail |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Mounting Type | DIN-Rail |
| Number of Phases | 1-phase |
| Setting range | 0…600 V |
| Product Net Depth (MM) | 6.15 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Temperature Range | -40…55°C |
| DIN Place Units | 3 |
| GTIN (EAN) | 8.01254E+12 |
| L1 | |
| L2 | Power Distribution |
| L3 | Metering Units |
| Accuracy | ±0, 5% F.S. ±1digit at 25 °C |
| Current Type | AC / DC |
| Package Level 1 Gross Weight | 620 g |
| Power Consumption (@P<span style=\ | 4 W |
| Power Loss | 4 W |
| Voltage Range | 0…600 V AC/DC |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.