Description
Power unit, VLB3… type, three-phase supply 400-480VAC 50/60Hz. EMC suppressor built-in, Cat. C2, 18.5kW
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

Power unit, VLB3… type, three-phase supply 400-480VAC 50/60Hz. EMC suppressor built-in, Cat. C2, 18.5kW
| Weight | 11.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 18 × 38.4 cm |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| L1 | |
| L2 | Drives & Motor Control |
| L3 | Variable Speed Drives (VSD/VFD) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Type | Variable speed drives |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Rated Voltage | 400…480VAC 50/60Hz |
| Standard | EN 61800-5-1 UL61800-5-1 |
| Temperature Range | -10…+55C |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.