Description
TERMSERIES, Solid-state relay, Rated control voltage: 24 V DC ¬±20 % , Rated switching voltage: 3…33 V DC, Continuous current: 5 A, Screw connection
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$28.05
On OrderBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $28.05 |
| 6 - 10 | $27.49 |
| 11 - 50 | $26.93 |
| 51 - 200 | $26.37 |
| 200+ | $25.81 |
Out of stock

TERMSERIES, Solid-state relay, Rated control voltage: 24 V DC ¬±20 % , Rated switching voltage: 3…33 V DC, Continuous current: 5 A, Screw connection
| Weight | 56 g |
|---|---|
| Color | black |
| Contact type | 1 NO contact (MOS-FET) |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | 27-37-16-04 |
| Inrush current | 15 A / 10 ms |
| L1 | |
| L2 | Semiconductors |
| L3 | Optocouplers & Photocouplers |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Mounting | TS 35 |
| Product Type | Optocoupler |
| Protection | 2 |
| Rated Cross-Section | 0.14 mm¬≤ – 2.5 mm¬≤ |
| Rated Current | 5A |
| Rated Residual Current | 5mA |
| Rated Voltage | 33V |
| Row Spacing | 8 mm |
| Setting range | 8 mm |
| Surge protection | 6 kV (1.2/50 µs) |
| Temperature Range | -20C…60C |
| Terminal Type | Screw connection |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.