Description
SAFESERIES, Safety relay,24 V DC ±15 %, 24 VDC +15% / -10% during auto-start, 35 mA, 5, SIL 3, DIN EN 61508, EN ISO 13849-1 (PLe)
850.00 AED
On OrderBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | 850.00 AED |
| 6 - 10 | 833.00 AED |
| 11 - 50 | 816.00 AED |
| 51 - 200 | 799.00 AED |
| 200+ | 782.00 AED |
Out of stock

SAFESERIES, Safety relay,24 V DC ±15 %, 24 VDC +15% / -10% during auto-start, 35 mA, 5, SIL 3, DIN EN 61508, EN ISO 13849-1 (PLe)
| Weight | 292 g |
|---|---|
| Color | black yellow |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | 27-37-18-19 |
| Inrush current | 750 mA / 5 ms (for starting with S33/S34 (start circuit)) 2 A / 20 ms (for starting with A1/A2 (autostart)) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Mounting | TS 35 |
| Mounting Type | din |
| Product Type | Device for monitoring of safety-related circuits |
| Protection | 2 |
| Rated Cross-Section | 0.13 mm¬≤ – 2.5 mm¬≤ |
| Rated Current | 2A |
| Rated Residual Current | 35mA |
| Rated Voltage | 300V |
| Row Spacing | 8 mm |
| Setting range | 8 mm |
| Surge protection | 6 kV (1.2/50 µs) |
| Temperature Range | -25C…55C |
| Terminal Type | Screw connection |
