Description
D-SERIES DRM, Relay socket, Number of contacts: 2, CO contact, Continuous current: 12 A, Screw connection
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$3.27
In StockBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $3.27 |
| 6 - 10 | $3.20 |
| 11 - 50 | $3.14 |
| 51 - 200 | $3.07 |
| 200+ | $3.01 |
In stock

D-SERIES DRM, Relay socket, Number of contacts: 2, CO contact, Continuous current: 12 A, Screw connection
| Weight | 36 g |
|---|---|
| Color | black |
| Contact type | 2 CO contact |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | 27-37-16-03 |
| L1 | |
| L2 | Switches & Relays |
| L3 | DPDT), PCB Mount Relays (SPDT |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Mounting | TS 35 |
| Product Type | Relay socket |
| Protection | 2 |
| Rated Cross-Section | 0.5 mm¬≤ – 2.5 mm¬≤ |
| Rated Current | 12A |
| Rated Residual Current | 12mA |
| Rated Voltage | 300V |
| Row Spacing | 7 mm |
| Setting range | 7 mm |
| Standard | E312083 |
| Surge protection | 4.8 kV (1.2/50 µs) |
| Temperature Range | -40C…70C |
| Terminal Type | Screw connection |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.