Description
RIDERSERIES RCM, Relay module, Number of contacts: 3, CO contact AgNi, Rated control voltage: 230 V AC, Continuous current: 10 A, Screw connection, Test button available: Yes
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$25.32
On OrderBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $25.32 |
| 6 - 10 | $24.81 |
| 11 - 50 | $24.31 |
| 51 - 200 | $23.80 |
| 200+ | $23.29 |
Out of stock

RIDERSERIES RCM, Relay module, Number of contacts: 3, CO contact AgNi, Rated control voltage: 230 V AC, Continuous current: 10 A, Screw connection, Test button available: Yes
| Weight | 81 g |
|---|---|
| Application | IP20 without connected conductor at complete opened clamping yoke connection. |
| Color | black |
| Contact type | 3 CO contact (AgNi) |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | 27-37-16-01 |
| Inrush current | 20 A / 20 ms |
| L1 | |
| L2 | Switches & Relays |
| L3 | DPDT), PCB Mount Relays (SPDT |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Mounting | TS 35 |
| Product Type | Switching relay |
| Protection | 2 |
| Rated Cross-Section | 1 mm¬≤ – 2.5 mm¬≤ |
| Rated Current | 10A |
| Rated Residual Current | 10mA |
| Rated Voltage | 240V |
| Row Spacing | 8 mm |
| Setting range | 8 mm |
| Surge protection | 5 kV (1.2/50 µs) |
| Temperature Range | -40C…70C |
| Terminal Type | Screw connection |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.