Description
Power Solid-State Relais, Solid state contactor, Rated control voltage: 8…30 V DC / 10…30 V AC , Rated switching voltage: 24…520 V AC, Continuous current: 20 A @ 55 ยฌโC, 12 A (AC 53), Screw connection
947.00 AED
On OrderBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | 947.00 AED |
| 6 - 10 | 928.06 AED |
| 11 - 50 | 909.12 AED |
| 51 - 200 | 890.18 AED |
| 200+ | 871.24 AED |
Out of stock

Power Solid-State Relais, Solid state contactor, Rated control voltage: 8…30 V DC / 10…30 V AC , Rated switching voltage: 24…520 V AC, Continuous current: 20 A @ 55 ยฌโC, 12 A (AC 53), Screw connection
| Weight | 830 g |
|---|---|
| Color | black |
| Contact type | 3 NO contact (Triac (zero-cross switch)) |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | 27-37-10-14 |
| Inrush current | 550 A |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Mounting | TS 35 |
| Number of Phases | 3 |
| Product Type | Solid state relay |
| Protection | 2 |
| Rated Current | 20A |
| Rated Residual Current | 20mA |
| Rated Voltage | 520V |
| Standard | E360862 |
| Surge protection | 4 kV (1.2/50 ยฌยตs) |
| Temperature Range | -40Cโฆ100C |
| Terminal Type | Screw connection |
