Description
Power Solid-State Relais, Solid state contactor, Rated control voltage: 3.5‚Ķ32 V DC , Rated switching voltage: 24‚Ķ510 V AC, Continuous current: 23 A (AC51) at 40 °C, 12 A (AC 53)
492.00 AED
On OrderBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | 492.00 AED |
| 6 - 10 | 482.16 AED |
| 11 - 50 | 472.32 AED |
| 51 - 200 | 462.48 AED |
| 200+ | 452.64 AED |
Out of stock

Power Solid-State Relais, Solid state contactor, Rated control voltage: 3.5‚Ķ32 V DC , Rated switching voltage: 24‚Ķ510 V AC, Continuous current: 23 A (AC51) at 40 °C, 12 A (AC 53)
| Weight | 230 g |
|---|---|
| Color | black |
| Contact type | 1 NO contact (Thyristor (zero-cross switch)) |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | 27-37-10-14 |
| Inrush current | 600 A (10 ms) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Mounting | TS 35 |
| Number of Phases | 1 |
| Product Type | Solid state relay |
| Protection | 2 |
| Rated Current | 23A |
| Rated Residual Current | 23mA |
| Rated Voltage | 510V |
| Standard | E360862 |
| Surge protection | 4 kV (1.2/50 µs) |
| Temperature Range | -55C…100C |
