Description
Power Solid-State Relais, Solid state contactor, Rated control voltage: 3.5‚Ķ32 V DC , Rated switching voltage: 12…275 V AC, Continuous current: 17 A (AC51) at 40 °C, 3.5 A (AC 53), Screw connection
334.00 AED
On OrderBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | 334.00 AED |
| 6 - 10 | 327.32 AED |
| 11 - 50 | 320.64 AED |
| 51 - 200 | 313.96 AED |
| 200+ | 307.28 AED |
Out of stock

Power Solid-State Relais, Solid state contactor, Rated control voltage: 3.5‚Ķ32 V DC , Rated switching voltage: 12…275 V AC, Continuous current: 17 A (AC51) at 40 °C, 3.5 A (AC 53), Screw connection
| Weight | 244 g |
|---|---|
| Color | black |
| Contact type | 1 NO contact (Triac (zero-cross switch)) |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | 27-37-10-14 |
| Inrush current | 140 A (10 ms) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Mounting | TS 35 |
| Number of Phases | 1 |
| Product Type | Solid state relay |
| Protection | 2 |
| Rated Current | 17A |
| Rated Residual Current | 17mA |
| Rated Voltage | 275V |
| Standard | E360862 |
| Surge protection | 4 kV (1.2/50 µs) |
| Temperature Range | -55C…100C |
| Terminal Type | Screw connection |
