Description
PS1/60 Busbar
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007

EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
EPFINDER, By EP group established in the UAE in 2007, provides certified electrical solutions and professional support trusted by industry leaders.

EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
EPFINDER, By EP group established in the UAE in 2007, provides certified electrical solutions and professional support trusted by industry leaders.
PS1/60 Busbar
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

PS1/60 Busbar
| Weight | 260 g |
|---|---|
| Dimensions | 105 × 2 × 1.7 cm |
| Extended Product Type | PS1/60 |
| Standard | IEC/EN 60947-1 |
| Number of Poles | 60P |
| Rated Current | 63A |
| Rated Voltage | 690VAC |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Color | grey |
| Mounting | any |
| Application | S200 |
| Row Spacing | 44698 |
| Number of Phases | 1-phase |
| Rated Cross-Section | 1 cm² |
| Terminal Type | Pin |
| Product Net Depth (MM) | 105 cm |
| Minimum Order Quantity | 20 |
| DIN Place Units | 60 |
| GTIN (EAN) | 4.01678E+12 |
| L1 | |
| L2 | Power Distribution |
| L3 | Busbars & Busbar Systems |
| Accessory Type | Busbar |
| Number of Mountable Devices | 60 |
| Number of Terminals (N<span style=\ | 60 |
| Overvoltage Category | III |
| Package Level 1 Gross Weight | 570 g |
| Pollution Degree | 2 |
| Rated Short-time Withstand Current Low Voltage (Icw) | 25 kA |
| Suitable for Product Class | 1-pole devices (e0 g. S201-SD201) |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.
Supports: Excel (.xlsx, .xls), CSV, PDF, or plain text (.txt)