Description
Power supply, switch-mode power supply unit, 24 V
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$245.61
On OrderBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $245.61 |
| 6 - 10 | $240.70 |
| 11 - 50 | $235.79 |
| 51 - 200 | $230.87 |
| 200+ | $225.96 |
Out of stock

Power supply, switch-mode power supply unit, 24 V
| Weight | 881 g |
|---|---|
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | 27-04-07-01 |
| Inrush current | max. 5 A |
| L1 | |
| L2 | Power Electronics |
| L3 | AC-DC Power Supplies (PCB Mount) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Type | DC-power supply |
| Protection | 2 |
| Rated Current | 10A |
| Rated Power | 240kW |
| Rated Residual Current | 10mA |
| Rated Voltage | 24V |
| Surge protection | III II |
| Temperature Range | -40C…85C |
| Terminal Type | PUSH IN |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.