Description
Automatic transfer switch, motor operated, open transition type 1-0-2. Self-supplied unit with fixed operating parameters.
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$594.15
OTM40F4C20D400C AUTOMATIC TRANSFER SWITCH
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $594.15 |
| 6 - 10 | $582.27 |
| 11 - 50 | $570.38 |
| 51 - 200 | $558.50 |
| 200+ | $546.62 |
Out of stock

Automatic transfer switch, motor operated, open transition type 1-0-2. Self-supplied unit with fixed operating parameters.
| Weight | 2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.1 × 28.6 × 10.3 cm |
| Extended Product Type | OTM40F4C20D400C |
| Number of Poles | 4P |
| Rated Current | 40A |
| Rated Voltage | 415V |
| Mounting | Base Mounting Or DIN-rail mounting |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Mounting Type | Base Mounting Or DIN-rail mounting |
| Terminal Type | Screw Terminals |
| Product Net Depth (MM) | 13.1 cm |
| Customs Tariff Number | 85365080 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GTIN (EAN) | 6.41702E+12 |
| L1 | |
| L2 | Power Distribution |
| L3 | Transfer Switches |
| Controller Type | 20D |
| Country of Origin | China |
| Fourth Pole Type | Switched – Simultaneous Function |
| Handle Type | Direct Mount |
| Motor Operational Voltage | 380…415 V AC |
| Package Level 1 Depth / Length | 32.8 cm |
| Package Level 1 Gross Weight | 2.25 kg |
| Package Level 1 Height | 16.8 cm |
| Package Level 1 Width | 10.3 cm |
| Pollution Degree | 3 |
| Position of Line Terminals | Supplies on Top – Load on Bottom |
| Power Loss | at Rated Operating Conditions per Pole 1.6 W |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 800 V |
| Rated Operational Current AC-21A (Ie) | (380 … 415 V) 40 A |
| Rated Operational Current AC-22A (Ie) | (380 … 415 V) 40 A |
| Rated Operational Current AC-23A (Ie) | (380 … 415 V) 40 A |
| Rated Operational Current AC-31B (Ie) | (380 … 415 V) 40 A |
| Rated Operational Current AC-32B (Ie) | (380 … 415 V) 40 A |
| Rated Operational Current AC-33B (Ie) | (380 … 415 V) 40 A |
| Rated Operational Power AC-23A (Pe) | (380 … 415 V) 18.5 kW |
| Rated Short-time Withstand Current Low Voltage (Icw) | for 1 s 2.5 kiloampere rms |
| Tightening Torque | acc. IEC 60947-1 6 N·m |
| Transition Type | Open |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.