Additional information
| Weight | 360 g |
|---|---|
| Dimensions | 7.4 × 7 × 10 cm |
| Application | Finland |
| Breaking Capacity | 50KA |
| Color | grey |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | Q |
| L1 | Electrical |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Disconnect Switches |
| Minimum Order Quantity | box 1 piece |
| Mounting Type | ing |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3P |
| Product Type | EC000216 – Switch disconnector (low voltage) |
| Rated Current | 125A |
| Rated Power | 4kW |
| Rated Residual Current | 125mA |
| Rated Voltage | 750V |
| Standard | IEC 60947-3 / UL 98 / CSA C22.2 NO.4 |





