Description
Motor protection relay, non phase failure/non single-phase sensitive. Three-pole (three-phase), manual or automatic resetting. Direct mounting on BF09 – BF38 contactors, 1…1.6A
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

Motor protection relay, non phase failure/non single-phase sensitive. Three-pole (three-phase), manual or automatic resetting. Direct mounting on BF09 – BF38 contactors, 1…1.6A
| Weight | 156 g |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 6.5 × 4.6 cm |
| Breaking Class | 10A |
| L1 | |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Overload Relays |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Mounting Type | Direct mounting on BF09… BF38… |
| Number of Poles | 3 |
| Product Type | Thermal overload relays |
| Rated Current | 1.6A |
| Rated Voltage | 690V |
| Standard | IEC/EN 60947-1 IEC/EN 60947-4-1 UL508 CSA C22.2 n° 14 |
| Temperature Range | -25…60C |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.