Description
M1 m 30 I/O is a power meter with 2 digital inputs, 2 digital outputs, aux supply 100-230 V AC/DC, LCD display, Modbus RTU
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$212.93
M1 m 30 I/O Power meter
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $212.93 |
| 6 - 10 | $208.67 |
| 11 - 50 | $204.41 |
| 51 - 200 | $200.15 |
| 200+ | $195.90 |
Out of stock

M1 m 30 I/O is a power meter with 2 digital inputs, 2 digital outputs, aux supply 100-230 V AC/DC, LCD display, Modbus RTU
| Weight | 330 g |
|---|---|
| Dimensions | 7.7 × 9.6 × 9.6 cm |
| Extended Product Type | M1 m 30 I/O |
| Metering | Digital |
| Mounting | Front Panel |
| Degree of Protection IP | IP51 |
| Mounting Type | Front Panel |
| Communication | Modbus RTU |
| Product Net Depth (MM) | 7.7 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GTIN (EAN) | 6.94159E+12 |
| L1 | |
| L2 | Power Distribution |
| L3 | Metering Units |
| Accuracy | Active Energy ±0.5% |
| Additional Information | CT (1A, 5A) |
| Number of Digital In/Outputs | 2 Digital Inputs, 2 Digital Outputs |
| Package Level 1 Gross Weight | 500 g |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.