Description
LRD starter kit complete with LRD10RA240 base module, LRXSW software and LRXC00 cable
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

LRD starter kit complete with LRD10RA240 base module, LRXSW software and LRXC00 cable
| Weight | 426 g |
|---|---|
| Dimensions | 5.96 × 7.2 × 10.6 cm |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| L1 | |
| L2 | PLCs & Controllers |
| L3 | Compact / Nano PLCs |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Mounting Type | 3.5 cm DIN rail or screw fixing (M4x2 cm) |
| Product Type | Micro PLC starter kits |
| Rated Voltage | 100…240VAC |
| Standard | IEC/EN 61131-2 UL508 CSA C22.2 n° 142 |
| Temperature Range | -20…+55C |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.