Additional information
| Weight | 560 g |
|---|---|
| Application | Bulgaria |
| Breaking Capacity | 4.8KA |
| Color | RAL7012 / RAL7035 |
| Degree of Protection IP | IP65 |
| Execution Type | Q |
| L1 | Electrical |
| L2 | Switchgear & Contactors |
| L3 | Disconnect Switches |
| Minimum Order Quantity | box 1 piece |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3P |
| Product Type | EC000216 – Switch disconnector (low voltage) |
| Rated Current | 16A |
| Rated Power | 0.6W |
| Rated Residual Current | 16mA |
| Rated Voltage | 690V |
| Standard | -3, IEC 60947-1 |





