Description
Primary current: 250 A, Secondary current max.: 1 A, Load: 1.5 VA, Tolerance class: 1, Split-core current transformer
783.00 AED
On OrderBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | 783.00 AED |
| 6 - 10 | 767.34 AED |
| 11 - 50 | 751.68 AED |
| 51 - 200 | 736.02 AED |
| 200+ | 720.36 AED |
Out of stock

Primary current: 250 A, Secondary current max.: 1 A, Load: 1.5 VA, Tolerance class: 1, Split-core current transformer
| Weight | 285 g |
|---|---|
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | 27-21-09-02 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Type | Current transformer |
| Rated Current | 250A |
| Rated Residual Current | 250mA |
| Temperature Range | -25Cโฆ70C |
