Description
Limit switch, K series, top push rod plunger, 1 bottom cable entry. Dimensions to EN 50047, plastic body, contacts 1NO+1NC slow action. Metal plunger
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | 0.00 AED |
| 6 - 10 | 0.00 AED |
| 11 - 50 | 0.00 AED |
| 51 - 200 | 0.00 AED |
| 200+ | 0.00 AED |

Limit switch, K series, top push rod plunger, 1 bottom cable entry. Dimensions to EN 50047, plastic body, contacts 1NO+1NC slow action. Metal plunger
| Weight | 67 g |
|---|---|
| Dimensions | 3.2 × 10 × 4.4 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Type | Metal and plastic limit switches |
| Rated Voltage | 690V |
| Standard | EN 50047 IEC/EN 60947-1 IEC/EN 60947-5-1 IEC/EN 60204-1 UL508 CSA C22.2 nยฌโ 14 |
| Temperature Range | -25โฆ+70C |
