Description
IT TIMER, Multifunction timing relay, with separate control input, Number of contacts: 1, CO contact, AgNi, Rated control voltage: 24…48 V DC, 24…230 V AC, Continuous current: 5 A, Screw connection
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$40.57
In StockBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $40.57 |
| 6 - 10 | $39.76 |
| 11 - 50 | $38.95 |
| 51 - 200 | $38.14 |
| 200+ | $37.32 |
In stock

IT TIMER, Multifunction timing relay, with separate control input, Number of contacts: 1, CO contact, AgNi, Rated control voltage: 24…48 V DC, 24…230 V AC, Continuous current: 5 A, Screw connection
| Weight | 48 g |
|---|---|
| Contact type | 1 CO contact (AgNi) |
| Degree of Protection IP | IP20 |
| Execution Type | 27-37-16-05 |
| L1 | |
| L2 | Switches & Relays |
| L3 | DPDT), PCB Mount Relays (SPDT |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Mounting | TS 35 |
| Product Type | Timer relay |
| Protection | 2 |
| Rated Cross-Section | 0.25 mm¬≤ – 2.5 mm¬≤ |
| Rated Current | 5A |
| Rated Residual Current | 5mA |
| Rated Voltage | 250V |
| Row Spacing | 7 mm |
| Setting range | 7 mm |
| Surge protection | 2.5 kV |
| Temperature Range | -25C…50C |
| Terminal Type | Screw connection |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.