Description
8-PIN Industrial relay with LED state indicator and mechanical actuator, 110/120VAC, 10A, 2 C/O contacts, fitting on socket HR7XS1
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

8-PIN Industrial relay with LED state indicator and mechanical actuator, 110/120VAC, 10A, 2 C/O contacts, fitting on socket HR7XS1
| Weight | 87 g |
|---|---|
| Dimensions | 3.8 × 19.7 × 14.5 cm |
| L1 | |
| L2 | Switches & Relays |
| L3 | DPDT), PCB Mount Relays (SPDT |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Mounting Type | On 3.5 cm DIN rail and with screw |
| Product Type | Industrial relays |
| Rated Current | 10A |
| Rated Voltage | 250V |
| Standard | IEC/EN 61810 |
| Temperature Range | -40…+55C |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.