Description
Miniature relay, 12VDC, 16A, 1C/O contact. Fitting on socket HR5XS2… (max 10A)
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

Miniature relay, 12VDC, 16A, 1C/O contact. Fitting on socket HR5XS2… (max 10A)
| Weight | 7 g |
|---|---|
| L1 | |
| L2 | Switches & Relays |
| L3 | DPDT), PCB Mount Relays (SPDT |
| Minimum Order Quantity | 20 |
| Mounting Type | On 3.5 cm DIN rail and with screw |
| Product Type | Miniature relays |
| Rated Current | 16A |
| Rated Voltage | 250V |
| Standard | IEC/EN 61810 |
| Temperature Range | -40…+85C |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.