Description
Auxiliary contact for left side mounting including connection pin for LA/LB on the SMISSLINE TP busbar system, one normally open contact and normally close contact
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007

EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
EPFINDER, By EP group established in the UAE in 2007, provides certified electrical solutions and professional support trusted by industry leaders.

EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
EPFINDER, By EP group established in the UAE in 2007, provides certified electrical solutions and professional support trusted by industry leaders.
HK40011-L Auxiliary swtich
Bulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $0.00 |
| 6 - 10 | $0.00 |
| 11 - 50 | $0.00 |
| 51 - 200 | $0.00 |
| 200+ | $0.00 |

Auxiliary contact for left side mounting including connection pin for LA/LB on the SMISSLINE TP busbar system, one normally open contact and normally close contact
| Weight | 45 g |
|---|---|
| Dimensions | 7.5 × 0.9 × 9.1 cm |
| Extended Product Type | HK40011-L |
| Standard | IEC/EN EN60947-5-1 |
| Rated Current | 6A |
| Rated Voltage | 400VAC |
| Mounting | Plug-In |
| Mounting Type | Plug-In |
| Product Net Depth (MM) | 7.5 cm |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| GTIN (EAN) | 7.61227E+12 |
| L1 | |
| L2 | Power Distribution |
| L3 | Busbars & Busbar Systems |
| Country of Origin | Bulgaria |
| Number of Contacts CO | 0 |
| Number of Contacts NC | 1 |
| Number of Contacts NO | 1 |
| Number of Switches | 2 |
| Package Level 1 Gross Weight | 0.635 kg |
| Power Loss | Total 0.24 W |
| Rated Operational Current AC-15 (Ie) | (230 V) 2 A |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.
Supports: Excel (.xlsx, .xls), CSV, PDF, or plain text (.txt)