Description
HDC insert, Male, 500 V, 16 A, Number of poles: 18, Crimp connection, Installation size: 4
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007
$21.51
On OrderBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $21.51 |
| 6 - 10 | $21.08 |
| 11 - 50 | $20.65 |
| 51 - 200 | $20.22 |
| 200+ | $19.79 |
Out of stock

HDC insert, Male, 500 V, 16 A, Number of poles: 18, Crimp connection, Installation size: 4
| Weight | 39 g |
|---|---|
| Color | beige |
| Execution Type | 27-44-02-05 |
| L1 | |
| L2 | Connectors & Interconnects |
| L3 | Wire-to-Wire Connectors |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Number of Poles | 18 |
| Product Type | Contact insert for rectangular connectors |
| Protection | 3 |
| Rated Cross-Section | 0.5 mm¬≤ – 4 mm¬≤ |
| Rated Current | 16A |
| Rated Residual Current | 16mA |
| Rated Voltage | 500V |
| Row Spacing | 7.5 mm |
| Setting range | 7.5 mm |
| Standard | E92202 |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.