Description
HDC insert, Male, 250 V, 10 A, Number of poles: 25, Crimp connection, Installation size: 5, 7
EPFINDER | By EP Group Certified Electrical Solutions Since 2007

$17.97
On OrderBulk Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 5 | $17.97 |
| 6 - 10 | $17.61 |
| 11 - 50 | $17.25 |
| 51 - 200 | $16.89 |
| 200+ | $16.53 |
Out of stock

HDC insert, Male, 250 V, 10 A, Number of poles: 25, Crimp connection, Installation size: 5, 7
| Weight | 34 g |
|---|---|
| Color | beige |
| Execution Type | 27-44-02-05 |
| L1 | |
| L2 | Connectors & Interconnects |
| L3 | Wire-to-Wire Connectors |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Number of Poles | 25 |
| Product Type | Contact insert for rectangular connectors |
| Protection | 3 |
| Rated Cross-Section | 0.5 mm¬≤ – 2.5 mm¬≤ |
| Rated Current | 10A |
| Rated Residual Current | 10mA |
| Rated Voltage | 250V |
| Row Spacing | 8 mm |
| Setting range | 8 mm |
| Standard | E92202 |

Take a photo of a product label, nameplate, or spec sheet — the AI will identify it and find it (or an equivalent) in the catalog.